Jako milovník seriálu Simpsonovi si při každé pochybnosti o technologii domácí automatizace vybavím hlasového asistenta chytrého domu Simpsonových v podání Pierce Brosnana (epizoda House of Whacks), který se romanticky zamiluje do Marge a rozhodne se tak zbavit Homera tím, že ho zabije. Jistě, je to vtipné, ale zároveň děsivé. Homer nakonec zachrání sebe i manželství a věřte mi, vy se také bát nemusíte, že by vás ve spánku napadl třeba váš robotický vysavač (zatím).
Ještě pár let zpátky jsme byli rádi, když měl dům pevné základy a nefoukalo moc dovnitř. Dnes? Vítejte ve světě chytrých domů. Domy se mohou řídit naším denním režimem a ovládat tak světla, teplotu, multimédia, dokonce vás dnes chytré spotřebiče mohou upozornit na to, že je potřeba koupit vajíčka. S trochou nadsázky můžeme říct, že s námi chytré domy komunikují a mluví. Kdo by si koneckonců nepřál mít doma JARVISe, který tak dokonale sloužil Tony Starkovi coby Iron Manovi. Perfektní asistent, který nám pomůže s každodenními úkoly. Ale co když se z JARVISe stane jednoho dne Ultron a bude se snažit ovládnout svět? Vzpoměňte si na to, až se vy budete snažit připojit nové chytré žárovky nebo ultrachytré asistenty odněkud z e-shopu na druhém konci světa k vaší původní elektroinstalaci. Bydlení může být chytré, ale musí se jednat o komplexní promyšlený systém navržený profesionálem.
Kde by Vás chytrý dům mohl teoreticky ohrozit? Po vzoru Vesmírné odysey nás HAL 9000 naučil jednu věc, nikdy nevyhrožujte, že inteligentní systém vypnete. Ale bát se nemusíte, Váš chytrý termostat nemá ambice vás eliminovat ve chvíli, kdy si přenastavíte teplotu z doporučených 22 °C na 24 °C.
Nebezpečí chytrého domu se ukrývá zejména za jeho uživatelem. Chytré systémy jsou navrženy tak, aby zlepšily náš život, ne ho ukončily nebo zkrátily. Naopak. Dokáží chytře upozornit nebo rovnou regulovat kvalitu ovzduší, mohou zlepšit kvalitu vašeho spánku díky chytře nastavenému osvětlení v souladu s cirkadiánním rytmem nebo zkrátit čas při výpravě s dětmi do školy a do práce – zhasnou a zabezpečí váš domov jediným stiskem tlačítka, odpojí potenciálně rizikové spotřebiče jako nabíjecí stanice nebo zásuvky určené pro připojení žehličky, varné konvice a podobně. Významně tak mohou zlepšit Váš život, ušetřit čas a s tím spojené nemalé peníze. Veškeré systémy mají vestavěné bezpečnostní prvky, a technologie je jen tak dobrá, jak chytrý je její architekt a následně uživatel.
Představa lednice, která mi zakáže půlnoční svačinku mě děsí. Nicméně jestliže za mne dům v mé nepřítomnosti může zhasnout světla a snížit pobytovou teplotu a navíc mi ještě poslat ironickou notifikaci „Šetři energii, barbare!“ pak jsem určitě pro jejich smysluplné používání.
Třeba je jen otázka času, než naše chytré domy začnou psát vlastní recenze na nás. Systémy vědí kolik vážíme, co jíme, kolik času trávíme na sociálních sítích a jakou aktivitou. Důležitou radou je: důvěřuj, ale prověřuj. Základem je používání kvalitního zabezpečení a silných hesel. A v neposlední řadě – svěřte svůj projekt profesionálům a nebuďte dobrovolnými sběrači dat díky používání levných „plug and play“ systémů z druhého konce světa.
Filmy a seriály nám rády ukazují, jak nás technologie může odsunout na druhou kolej, přerůst nás a nebo se totálně vymknout z rukou. Realita je naštěstí mnohem příznivější. Stroje zatím nestihly vytvořit virtuální realitu jako vystřiženou z Matrixu a pokud Vás stále trochu straší HAL 9000 nebo Pierce Brosnan ze Simpsonových, nezapomeňte: chytrý dům má sloužit vám, ne naopak.